هواساز درواقع به AHU معروف می باشد مخفف کلمه انگلیسی Air Handling  Unit   می باشد، این دستگاه برای تامین هوای پاک و مطبوع با توجه به دما و رطوبت مطلوب استفاده می شود.

امروزه در بسیاری از اماکن عمومی و تجاری و صنعتی از سیستم های هواساز برای تولید هوای پاک و تازه و مطبوع با توجه به قابلیت کنترل دما و رطوبت استفاده می کنند.

هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد

هواسازها بر حسب اینکه هوای داخل ساختمان یا فضای مورد نظر را از طریق کانالی دریافت می نمایند. و هوای مطبوع را به داخل ساختمان وارد می کند. و یا فقط هوای مطبوع را به داخل ساختمان وارد می کنند. به چندین دسته تقسیم می شوند.

دستگاه های هواساز با توجه به ابعاد و اندازه و محیط و مکان نصب امکان نصب به صورت افقی و یا ایستاده را دارا می باشند.
هواساز دستگاهی است که به دوحالت اصلی طراحی می شود، حالت اول به شکل تک منطقه ای و حالت دوم به شکل چند منطقه ای طراحی و ساخته می شود.

در ساختار تک منطقه ای تمام فضاهای یک ساختمان تحت پوشش یکسان هوای خروجی از سیستم هواساز خواهد بود. ولی در ساختار چند منطقه ای هر بخش از ساختمان با توجه به شرایط خاص دمایی و رطوبتی که از قبل در طراحی لحاظ شده است با استفاده از تجهیزات داخلی سیستم هواساز دارای آن دما و رطوبت خاص و منحصر به فرد خواهد بود

یک هواساز از اجزا و قسمت‌های زیر تشکیل شده‌است:

فن یا هواکش

جهت جابجایی و جریان هوا در سیستم به کار می‌رود. این طراحی فقط با هدف قراردادن مناطقی که به سرمایش یا گرمایش نیاز دارند امکان ذخیره انرژی را فراهم می‌کند. در نتیجه، این قابلیت مقرون‌به‌صرفه در زمانی خواهد بود که برخی قسمت‌های منزل یا ساختمان بیشتر استفاده می‌شوند.

فیلتر

جهت تصفیه هوا به کار می روند.فیلتر ها انواع مختلفی دارند

 

کویل‌های گرمایش و سرمایش

با جریان یافتن آب سرد یا گرم و یا مبرد در داخل آنها وعبور هوا از روی آن ها هوا گرم یا سرد شده و به داخل فضاها هدایت می شود.

رطوبت زن

با پاشش آب توسط نازل در جریان هوا و یا عبور جریان خشک هوا از روی مخزن آب  رطوبت آن افزایش می یابد

تجهیزات کنترلی

مانند دماسنج ها ، رطوبت سنج ها ،شیرهای کنترلی و دیگر تجهیزات می باشند که جهت کنترل عملکرد هواساز به کار می روند.